Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Některé stíhačky v 2.sv. války

Úvod
Úvod....

Velká Británie-Royal Air Force (RAF) je vojenské letectvo  britských ozbrojených sil.  Jde o jedno z nejstarších nezávislých vojenských letectev na světě, které vzniklo 1. dubna 1918 RAF od té doby hrálo významnou roli v britské vojenské historii,  nejdříve během 2. světové války . Od července 1940 do října téhož roku - Bitva o Británii. RAF se ubránila mnohonásobné přesile Luftwaffe a zabránila tak Hitlerovi podniknout operaci Lvoun - Invaze - do Británie. Bojovalo se víceméně nad jižní Anglií. V RAF byly za WWII (World War II) i československé perutě - 310. stíhací, 312. stíhací, 313. stíhací a 311. bombardovací. Prosadila se později i v dalších konfliktech, jako byla např. korejská válka, invaze na Falklandy či do Irák. RAF s 998 letouny a 52 804 muži (v roce 2006) patří mezi největší letecké síly na světě. Je také jedno z technologicky nejvyspělejších, tuto pozici významně upevnilo nákupem 232 stíhaček Eurofighter Typhoon. Jediným žijícím zakládajícím členem RAF je Henri Allingham, kterému je 112 let.

Německo-Luftwaffe (z německého Luft - vzduch a Waffe - zbraň) je název německého  válečného letectva. Jeho historie se začala psát v roce 1940  založením jednotek Luftstreikrafte  a byla dvakrát přerušena, v letech 1920-1935 a 1945-1955, kdy Německo nemělo skutečné válečné letectvo.Mimo Německo se pojem Luftwaffe často mylně zužuje na válečné letectvo existující za  nacistického Německa a bojující během. 2. sv. války To bylo založeno v roce 1935 a jeho duchovním otcem a architektem  byl Hermann Goring, který je vybudoval jako elitní a po SS asi politicky nejuvědomělejší vojenskou složku Hitlerovy respektive nacistické Třetí říše.

 USA-United States Army Air Forces (USAAF) byla část americké armády během 2. sv. války. Jde o přímého předchůdce US Air Force; USAAF formálně existovala mezi lety 1941 a 1947.

Francie-Francouzské letectvo (francouzky: Armée de l'Air) je letecká složka francouzkých ozbrojených sil. Založeno bylo v roce 1909 a je tedy nejstarším letectvem na světě. Samostatnou složkou se stalo v roce 1933.

 Japonsko-Japonské císařské námořnictvo oficiálně Námořnictvo Císařství velkého Japonska, bylo od roku 1869 do roku 1947  námořnictvem japonského císařství. V roce 1947 bylo po prohře ve 2. sv. války rozpuštěno na základě článku japonské Ústavy, který zakázal použití síly v řešení mezinárodních sporů. Přitom v roce 1920 bylo japonské císařské námořnictvo třetí nejsilnější flotilou na světě (po Royal Navy a US Navy) a pravděpodobně nejmodernější flotilou počátku druhé světové války vůbec. Jeho důležitou složkou bylo Císařské japonské námořní letectvo, zahrnující letectvo a letecké operace flotily.

Itálie-Regia Marina byl název italského královského námořnictva, které vzniklo v roce 1861 po sjednocení Itálie. Po vzniku republiky v roce 1966 došlo ke změně názvu na Marina Militare.

                         Michal Veverka
TOPlist